Uzdrowienie „niewierzącej chrześcijanki”

Do Lourdes pielgrzymują ludzie z różnych pobudek, różnych wyznań. Jest wśród nich niemało sceptyków i osób dalekich od Kościoła. Jeanne Gestas183 z Begles (Gironde) wystąpiła z Kościoła katolickiego. W dwudziestym roku życia odeszła od swojej religji. Rozwiodła się z pierwszym mężem i wyszła za mąż po raz drugi184. Jej mąż i syn nie byli wierzący i jedynie złośliwie mówili o Bogu i Kościele. W tym wrogim Kościołowi środowisku młodzieńcza wiara Jeanne Gestas zanikała.
Między grudniem 1943 i styczniem 1946 Jeanne Gestas dwukrotnie była operowana w Bordeaux z powodu zapalenia otrzewnej ze zrostami jednak bez sukcesu. Dr Duborg, leczący ją chirurg, zaprotokołował te dwie operacje: Drugi zabieg (maj 1944): operacja małej przepukliny przeponowej. Podczas tego zabiegu usunięto całe jelito grube, ponieważ powstał stan zapalny .
Zdjęcie rentgenowskie z grudnia 1945 pokazało nową przepuklinę przeponową. Trzeci zabieg wykonany przez dra Duborga odbył się stycznia 1946. Okazało się, że w całym nadbrzuszu rozprzestrzeniły się liczne zrosty. Następstwa były dramatyczne: „Przedłużający się wstrząs, zakażenie płuc, przy ścianie jamy brzusznej przez wiele miesięcy otwarta przetoka”.